پرینت

   معرفی رشته مدیریت صنعتی ، مقطع کارشناسی پیوسته

   در دنیای امروز مدیران باید قادر به دیدن سازمان به‌صورت فرایندهایی یکپارچه باشند و بتوانند از ایده‌ها و ابزارهای جدید در راستای تعالی و بهبود سازمان بهره گیرند. رشته مدیریت صنعتی، به مجموعه‌ای جامع از دانش روز مرتبط با فناوری، تولید و عملیات، شیوه‌های بهبود، تکنیک‌های بهینه‌سازی، مدیریت کیفیت و تعالی، روش‌های تصمیم‌گیری و ... برای حل و تحلیل مسائل مدیریتی و سازمانی اطلاق می‌شود که در صنعت‌های مختلف ازجمله تولیدی و خدماتی قابل‌استفاده است.
   رشته مدیریت صنعتی در دانشگاه‌های ایران، یکی از رشته‌های مجموعه مدیریت است که قدمت آن به چندین دهه می‌رسد و تاکنون فارغ‌التحصیلان بسیاری در این رشته وارد بازار کار شده‌اند. این دانش‌آموختگان در بخش‌های مختلف و زمینه‌های متعددی اعم از سازمان‌های صنعتی و یا خدماتی به کار اشتغال دارند و می‌توانند از توانایی‌ها و آموخته‌های خود، استفاده نمایند. این رشته به دلیل برخورداری از گرایش‌ها و زیرمجموعه‌های گوناگون دارای بازار كار وسیع در بخش‌های دولتی و خصوصی است. فارغ‌التحصیلان این رشته در بخش خصوصی و دولتی قادر به فعالیت بوده و به‌عنوان مشاور یا مجری درزمینهٔ سیاست‌گذاری‌های بخش دولتی فعالیت خواهند داشت. دروس این رشته شامل مباحثی مرتبط با مدیریت، روش‌های کمی و زمینه‌های برنامه‌ریزی و بهینه‌سازی است. به‌این‌ترتیب دانشجویان با جنبه‌های مختلف موردنیاز برای شناخت محیط، مشتری و سازمان و روش‌های تحلیل، اداره و بهبود آن آشنا می‌شوند.
   اطلاق صنعت به بخش‌های مختلف مثل صنعت بانکداری، صنعت بیمه و ... باعث شده است، قلمرو نظری و کاربردی رشته مدیریت صنعتی بسیار فراگیر باشد و مخاطبین مختلفی را در برگیرد. یکی از ظرفیت‌های کارکردی این رشته، ابزارمند کردن دانشجویان و مدیران در زمینه‌های مدل‌سازی سیستم‌های سازمانی و برنامه‌ریزی در محیط‌های کاری آشفته و فازی است. آموزش مهارت‌های تصمیم‌گیری در بخش سخت و نرم از دیگر کارکردهای رشته است که جذابیت آن را در بین ورودی‌های به کارشناسی ارشد و دکتری از دیگر رشته‌های علوم مهندسی و علوم پایه (مثل مهندسی صنایع، برق، الکترونیک، فیزیک، آمار و ریاضی) بیشتر کرده است. قابلیت انطباق مهارت‌های مهندسی و بین‌رشته‌ای با زمینه‌های کاربردی و تئوریک در رشته مدیریت صنعتی به‌ویژه درزمینهٔ مدل‌سازی سیستم‌های نرم بسیار بالا است و متقاضیان بی‌شماری را در این حوزه به خود جذب نموده است.